Czemu należy serwisować swoje urządzenia klimatyzacyjne?

Bakteria z klimatyzacji

W Norwegii w okresie maja i czerwca zmarło osiem osób na chorobę legionistów. To choroba, która jak się okazuje rozprzestrzeniana się między innymi przez klimatyzację. Choroba legionistów swoimi objawami może przypominać grypę albo zapalenie płuc. Lekarze dowiedzieli się, że istnieje taka choroba w roku 1976. Wtedy to do Filadelfii w USA przyjechali weterani legionu amerykańskiego. Spotkanie, które miało być dla nich przyjemne zamieniło się jednak w koszmar. Prawie 200 osób z gości oraz pracowników hotelu, w którym było spotkanie miało jakąś nieznaną chorobę. W sumie zmarły 34 osoby.

W tym momencie oczywiście lekarze podjęli działania, które miały zmierzać do tego, by jak najszybciej określić jaka choroba dotknęła te osoby co doprowadziło do ich umierania. Udało się znaleźć winowajcę, którym była  dziwna bakteria wcześniej nieznana. Często bakteria ta mieszka w wodach stojących oraz tych miejscach, które zarośnięte są glonami. W ramach dalszych badań udało się także ustalić, że tego typu bakteria może się także mnożyć bardzo szybko w instalacji klimatyzacji. Natomiast w momencie, gdy rozpoczyna się powiew powietrza ta bakteria będzie się dostawała do naszego pomieszczenia i szybko zostanie rozniesiona po całym budynku.

Okazuje się więc, że klimatyzacja przyczyniła się do tego, że ta bakteria mogła stać się przyczyną zgonów wielu osób. W związku z wydarzeniami, które pozwoliły na jej rozpoznanie lekarze zdecydowali się nazwać tą bakterię legionellą a chorobę, która ona powoduje legionellozą albo też chorobą legionistów. Wspomniane wydarzenia chyba wyraźnie pokazują wszystkim, że warto dbać o stan swojego urządzenia, które służy nam jako klimatyzacja, ponieważ może mieć ono wpływ na nasze zdrowie i dlatego trzeba na ten sprzęt uważać i pamiętać o jego konserwacji.

Autor

Alina Kuś

Manager firmy konserwującej klimatyzacje.