Klimatyzacja: jak należy o nią dbać?

Każdy, kto decyduje się na obecność klimatyzacji w swoim domu powinien pamiętać o tym, że będzie oddychać tym powietrzem, które jest zasysane z zewnątrz, a następnie przepuszczane jest przez specjalne kanały. To właśnie z tego powodu o kanały te należy dbać. Konserwacja klimatyzacji Powietrze z klimatyzatora musi być często. To właśnie dlatego tuż przed wylotem zamontowany jest filtr, którego zadaniem jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń.

Niektóre modele mają – oprócz klasycznego filtra – również filtr dodatkowy. Uzdatnia on wydobywające się powietrze. Gromadzenie się na filtrach zanieczyszczeń zmniejsza wydajność sprzęty. Jednocześnie sprawia, że urządzenie zaczyna zużywać więcej energii elektrycznej. Nieraz zdarza się obladzanie klimatyzatorów, co z kolei prowadzi do skraplania się wody. Gromadzące się na filtrach zanieczyszczenia sprawiają także, że dochodzi do rozwoju drobnoustrojów. Razem z powietrzem są one wdmuchiwane do pomieszczenia. Bakterie te mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób płuc.

Porządki

Zadbana kliatyzacja​Wloty oraz wyloty powietrza można czyścić przy pomocy miękkiej tkaniny. W przypadku silnych zabrudzeń, można sięgnąć po letnią wodę z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Nie należy stosować środków żrących. Filtr powietrza zawsze trzeba czyścić, przestrzegając zaleceń podanych przez producenta. Niektóre modele posiadają wbudowaną sygnalizację, która informuje o tym, że filtr jest już zabrudzony i należałoby go wyczyścić. Zalecane jest czyszczenie filtra co dwa tygodnie. Wystarczy sięgnąć po wodę oraz odkurzacz. Raz na jakiś czas powinno być przeprowadzone generalne czyszczenie klimatyzacji. Najbardziej istotne są oczywiście kanały. Obowiązujące przepisy mówią, że kanały muszą mieć otwory rewizyjne. To właśnie one pozwalają na wyczyszczenie wnętrza przewodów. Umożliwiają również czyszczenie innych elementów. Taka budowa klimatyzatorów wynika z rozporządzeń, które wydane zostały przez Ministerstwo Infrastruktury. Czyszczenie klimatyzacji można również zlecić profesjonalnej firmie.

Autor

Dariusz Puzdro

Monter klimatyzacji w obiektach państwowych i prywatnych.