Przegląd najpopularniejszych klimatyzatorów

Gdy mówimy o rodzajach klimatyzatorów dostępnych w sprzedaży musimy mieć na uwadze to, że nasz wybór nie ogranicza się do klimatyzatorów typu split, w sprzedaży dostępne są bowiem również tak zwane klimatyzatory monoblokowe.

Klimatyzatory typu split cieszą się szczególną popularnością w domach jednorodzinnych i trudno się temu dziwić są bowiem nie tylko nowocześniejsze, ale i zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Urządzenia tego rodzaju składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest odpowiedzialna za schładzanie powietrza w pomieszczeniu, zewnętrzna zaś ma odprowadzać ciepło poza budynek. Co ważne, w jednostce wewnętrznej można znaleźć jedynie te elementy, których praca jest cicha. Te, które pracują głośno znajdują się w jednostce zewnętrznej. To właśnie dlatego klimatyzator spełnia swoje zadania, a jednocześnie nie jest szczególnie uciążliwy w codziennym życiu, czego często obawiają się jego potencjalni nabywcy. Przyjmuje się, że jeśli klimatyzator ma być sterowany pilotem, konieczne jest jego zainstalowanie w odległości, która wynosi przynajmniej metr od radia i telewizora. Niezbędne jest też zachowanie odpowiedniej odległości zarówno od urządzeń grzewczych, jak i zasilanych gazem łatwopalnym.

Klimatyzatory monoblokowe charakteryzują się tym, że w jednej obudowie znajdują się zarówno elementy, które pracują cicho, jak i te, które są bardzo głośne. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie należy zatem liczyć się z tym, że jego użytkowanie może być dość uciążliwe, choć producenci próbują maksymalnie je wyciszyć. Urządzenia tego typu sprawdzają się jednak znakomicie jako rozwiązania awaryjne i można z nich korzystać w tych wszystkich pomieszczeniach, z których my sami korzystamy jedynie okazjonalnie. Co ważne, nie tylko klimatyzatory typu split, ale i ich monoblokowe odpowiedniki są oferowane zarówno w wersjach przeznaczonych do zamontowania na stałe, jak i tych, które czynią z nich urządzenia przenośne.

Popularne klimatyzatoryKlimatyzator przenośny monoblokowy ma tę przewagę nad swoim klasycznym odpowiednikiem, że bez większych przeszkód może być przenoszony z jednego pomieszczenia do drugiego. Ograniczeniem jest w jego przypadku to, że w pomieszczeniu, w którym korzystamy ze wspomnianego urządzenia, musi istnieć możliwość otworzenia ona i wystawienia na zewnątrz jednej albo dwóch rur. Te z dwoma rurami są zdecydowanie bardziej wydajne, należy jednak liczyć się i z tym, że są dość drogie. Nie można zapominać i o tym, że klimatyzator taki wymaga uchylonego okna.

Kategorie: Wybór klimatyzacji ,

Autor

Alina Kuś

Manager firmy konserwującej klimatyzacje.