Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

Woda lodowa jest jednym z głównych elementów hydraulicznego układu chłodzenia. Systemy te wykorzystują wodę do przenoszenia energii cieplnej z wnętrza budynku na zewnątrz, co pomaga schłodzić wnętrze konstrukcji. Woda lodowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego czynnika chłodniczego stosowanego w większości układów klimatyzacyjnych i chłodniczych.

Jak to działa?

W typowym urządzeniu schłodzona woda jest produkowana lokalnie za pomocą dużego agregatu chłodniczego lub zbiornika chłodniczego. Urządzenia te zawierają pewną formę systemu wymiany ciepła, który wychwytuje energię cieplną w wodzie i usuwa ją na zewnątrz. Usuwając energię cieplną, chłodzą wodę, umożliwiając jej wykorzystanie do chłodzenia budynku. Ta sama woda przepływa przez rurociągi w układzie chłodzenia w cyklu ciągłym, pochłaniając energię cieplną z wnętrza i wypierając ją na zewnątrz. Woda lodowa z agregatu chłodniczego lub zbiornika chłodniczego wpływa do systemu klimatyzacji budynku poprzez sieć rur. Wentylator wewnątrz tego urządzenia wdmuchuje powietrze przez rury. Schłodzona woda wewnątrz rur pochłania energię cieplną, pozostawiając zimne powietrze. To zimne powietrze jest następnie przepuszczane przez system kanałów w budynku, aby rozprowadzić je do każdego pomieszczenia. Świeża, schłodzona woda przepływa przez rury w sposób ciągły, pochłaniając więcej energii cieplnej i utrzymując chłodne powietrze.

Zastosowanie

Niekiedy urządzenia dostarczają schłodzoną wodę do domów i firm w podobny sposób, w jaki dostarczają wodę urządzenia sanitarne. Eliminuje to potrzebę stosowania agregatów chłodniczych i zbiorników chłodzących oraz umożliwia właścicielom budynków łatwe i wydajne chłodzenie konstrukcji. Wodę tę można chłodzić za pomocą centralnej chłodni kominowej lub można ją pozyskiwać z naturalnych źródeł, takich jak jeziora i rzeki. Ten typ centralnego urządzenia chłodniczego jest często określany jako lokalny system chłodzenia.

klimatyzator, agregat wody lodowej

Zalety

Systemy chłodzenia wodą lodową zapewniają użytkownikom wiele korzyści. Zwykle wymagają mniej konserwacji niż tradycyjne systemy chłodnicze, ponieważ nie ma potrzeby regularnego sprawdzania, równoważenia i uzupełniania czynnika chłodniczego. Woda lodowa jest również znacznie tańsza niż czynnik chłodniczy, co z czasem może obniżyć koszty napraw. Systemy te stwarzają również bardzo małe ryzyko wycieków i można je stosunkowo łatwo naprawić. Wreszcie, eliminując czynnik chłodniczy, systemy wody lodowej chronią środowisko przed możliwym zanieczyszczeniem i wpływem globalnego ocieplenia, powszechnie związanego z wieloma czynnikami chłodniczymi. Agregat chłodniczy chłodzony wodą został opracowany jako bardziej wydajna alternatywa dla urządzeń chłodzonych powietrzem. W porównaniu do chłodzenia powietrzem chłodzenie wodne pozwala na zmniejszenie powierzchni wymiany ciepła, a tym samym na zmniejszenie rozmiaru samego skraplacza, co sprawia, że konstrukcja agregatu chłodniczego jest bardziej zwarta. Przy instalacji systemu rekuperacji woda podgrzana w skraplaczu może służyć jako dodatkowy nośnik ciepła np. do ogrzewania pomieszczeń, co pozwala na bardziej ekonomiczne i efektywne wykorzystanie energii. Dzięki bardziej kompaktowym wymiarom chillery chłodzone wodą mogą być instalowane w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy na zewnątrz brakuje miejsca na montaż jednostek na dachu budynku.

Należy jednak też zauważyć, że chłodzenie wodą wymaga instalacji dodatkowego wyposażenia, co znacznie komplikuje system i wymaga dodatkowej przestrzeni na umieszczenie suchej chłodnicy lub wieży chłodniczej. Dowiedz się więcej na https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/.

Kategorie: Wybór klimatyzacji ,

Autor

Dariusz Puzdro

Monter klimatyzacji w obiektach państwowych i prywatnych.